
Időtartam: 2024. szept. 1. – 2026. feb. 28.
Támogatási forrás: EC-DG Communication, EU CNECT/LC-02629302
Kutatásvezető: Sebők Miklós
Résztvevő kutatók: Sebők Miklós, Ring Orsolya, Kiss Rebeka
Kutatás bemutatása
A projekt célja, hogy fejlett generatív mesterséges intelligencia (GenAI) segítségével elemezze és kezelje a dezinformációt az európai közösségi térben. A projekt az European Narrative Observatory keretében működik, különösen a poszt-COVID időszakban terjedő megtévesztő narratívák azonosítására és ellensúlyozására összpontosít.
A fő célok közé tartozik:
- az LLM-ek (nagy nyelvi modellek) alkalmazása a digitális és közösségi média, valamint a Wikipédia tartalmának elemzésére;
- három részletes esettanulmány elkészítése az ukrajnai konfliktusról, az LGBTQI+ narratívákról, valamint a 2024-es európai választásokról;
- egy speciális MOOC (Massive Open Online Course) létrehozása újságírók számára, amely eszközöket és módszereket kínál a dezinformáció felismerésére és kezelésére.
A projekt célja a dezinformációs narratívák felismerése és terjedési mintázatainak elemzése különböző nyelveken és platformokon. A fejlesztett technológiák révén nemcsak az újságírói közösség, hanem a civil társadalom és a döntéshozók számára is hatékony eszközöket biztosít a társadalmi ellenállóképesség növelésére a megtévesztő információkkal szemben. A PROMPT a jelenlegi dezinformációs kihívásokkal szembenézve jelentős technológiai és társadalmi innovációt képvisel.
A projekt hivatalos honlapja: https://disinfo-prompt.eu/
Kapcsolódó publikációk
Sebők, M., Ring, O., Kis, M.G. et al. (2024). The geopolitics of vaccine media representation in Orbán’s Hungary—an AI-supported sentiment analysis. J Comput Soc Sc 7, 2897–2920.
Miklós SEBŐK, Orsolya RING, Márk György KIS, Martin Balázs BÁNÓCZY, Ágnes DINNYÉS (2024): The geopolitics of vaccine media representation in Orbán’s Hungary—an AI-supported sentiment analysis, Journal of Computational Social Science.
Kapcsolódó konferencia előadások
2024. május 2-4. – 6th annual COMPTEXT Conference – Amszterdam
- Ring Orsolya: "Uncovering disinformation: analyzing the thematic patterns and emotional content of Hungarian fake news portals during the COVID-19 pandemic and the Ukrainian war"
- Üveges István: "Emotions over time. Are political debates more passionate than before?"