Stojilovska Ana tudományos munkatárs Mariëlle Feenstrával közösen egy könyvfejezetet írt, amely az energiaszegény nők háztartásainak tapasztalatait, kihívásait és gyakorlatát vizsgálja Észak-Macedóniában és Ausztriában. Az eredmények azt mutatják, hogy a női energiaszegénység a háztartások szintjén csak a társadalomban meglévő nemek közötti egyenlőtlenségeket tükrözi. A nők az energiaszegénységet az alacsony jövedelmek, az elavult, de megfizethető energiahordozók használatának fizikai terhei, valamint a családban betöltött érzelmi és kognitív gondozói vagy ápolói szerepük miatt tapasztalják. Az energiaszegénységben élő nők korlátokkal és függőséggel szembesülnek, amikor az otthonuk energiagazdálkodásával kapcsolatos döntések meghozataláról van szó. A társadalmilag igazságos energetikai átmenet megvalósítása érdekében fel kell ismerni az energiaszegénység női arcát.
A könyvfejezet része a Routledge kiadónál megjelent új, Living with Energy Poverty Perspectives from the Global North and South című könyvnek. A könyv kibővíti a megértésünket arról, hogy az energiaszegénység megélt tapasztalata összetett probléma, amely árnyalt megértést igényel. A könyv interdiszciplináris megközelítésben 20 esettanulmányt vizsgál különböző kontextusokban.
Stojilovska, A., & Feenstra, M. (2023). Female Voices of Energy Deprivation The Lived Experience of Energy Vulnerable Women in North Macedonia and Austria In P. V. Herrejón, B. Lennon, & N. P. Dunphy (Eds.), Living with Energy Poverty Perspectives from the Global North and South London: Routledge. https://doi.org/10.4324/9781003408536