Online események a nemi alapú energiaszegénységről

Online események a nemi alapú energiaszegénységről

Megjelenés dátuma: 2025. május 15.

WISE (Women in Solidarity for Energy) projekt keretében Ana Stojilovska és Szabó Sára, intézetünk munkatársai 2025. március 5-én részt vettek Európa legnagyobb többnyelvű online eseményén, amely az energiaszegénység, az energiához való jog és a nők európai helyzetét járta körül. Az esemény a WISE (Women in Solidarity for Energy) projekt részeként valósult meg, amelyet az Európai Unió és az European Climate Foundation támogat. Ez az alkalom a 28 napos szolidaritás fordító kampány záróeseménye is volt, amelyen több mint 200 fő vett részt. 

A plenáris előadásokat szekcióbeszélgetések követték. A magyar nyelvű szekció társmoderátora Szabó Sára volt. A beszélgetés a magyarországi energiaszegénység és nemi egyenlőtlenség társadalmi-politikai összefüggéseit tárta fel, különös tekintettel a hiányos jogi védelemre az energiaszolgáltatás megszüntetésével szemben, az elégtelen évszakos védelmi intézkedésekre, valamint a rossz minőségű fűtési megoldások káros hatásaira.

Ana Stojilovska a macedón nyelvű szekcióban vett részt. A szekció azt mutatta be, hogyan tükröződnek a nők egyenlőtlen háztartási szerepei a társadalmi egyenlőtlenségek szélesebb rendszerében. A beszélgetés hangsúlyozta a nemi szempontokra érzékeny támogatások szükségességét, a nem formális oktatás szerepét, az egyedülálló anyák célzott segítését, valamint az önkormányzatok megerősítését a helyi és nemzeti erőfeszítések összehangolása érdekében.

Március 15-én került sor az utókövető és egyben záró online pán-európai eseményre 80 résztvevővel, amely az energiához való jog és a szolidaritás nyelvezetét helyezte középpontba. Ana Stojilovska előadásában az energiaszegénység gyakran figyelmen kívül hagyott „rejtett mozgatórugóira” világított rá, például a szolgáltatók és fogyasztók közötti hatalmi egyenlőtlenségekre, az energiaellátás megszakításainak életminőségre gyakorolt súlyos hatásaira, valamint arra, hogy ezek miként váltottak ki tiltakozásokat és társadalmi mozgalmakat, különösen a marginalizált csoportok – köztük a nők – hangjának felerősítésével.

További információ a WISE projektről: LINK